מינהל התכנון הודיע כי ימליץ לא להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38, וגרם לגל שמועות בשוק הנדל"ן 
האם הגיעה לסופה תמ"א 38 ? כמובן שמדובר על תמ"א 38/ 1 - שהיא שיפוץ בניין ישן לצורך חיזוקו. בתהליך זה הבניין לא נהרס , אלא משופץ ומחוזק כנגד רעידות אדמה וכנגד התקפת טילים על ישראל - זאות אומרת חיזוק של יסודות הבניין , הוספת חדרי ביטחון ( ממ"דים) לכל דירה ומיגון המבנה ושיפוץ כללי של המבנה שיכול לכלול הוספת מרפסת חניה או שטח נוסף.

כרגע המועצה הארצית עומד לפני קבלת החלטה עם לא להאריך את תוקף התוכנית.

אך למה השמועות על ביטול התוכנית- הועדה לתכנון ארצי ובמינהל התכנון שהם הגוף הממליץ למועצה שוקל שוב את התוכנית וכנראה שימליצו על ביטולהתוכנית מכמה סיבות : תמ"א 38 1 - חיזוק מבנים בעצם לא השיגה את המטרה שלה המבנים בפריפריה לא חוזקו שהם בחשיבות עליונה לטובתם נוצרה התמ"א רוב המבנים שחוזקו נמצאים במרכז. וזו לא מטרת התוכנית.

בנוסף ישנם טענות של מומחים בענף הבניה שחיזוק בניין קיים לא באמת מחזק את המבנה.

על זה נוסיף כי ראשי עיריות אינם בעד התוכנית לפי הבנתם התמ"א פוגעת במרכם העירוני בהמון מובנים, באזורי תמ"א ישנה פגיעה בתשתייות  האזור, מכיוון שהדירים שרוכשים דירה דרך התמ"א נפגעים הם בעצם קונים דירה חדשה באזור ישן שלא עומד בעומס התושבים. הן מבחינת תשתיות חניה בתי ספר גנים שטחי מסחר וכו.

עיריות מעוניינות לטפל במתחים גדולים ולא במגרשים קטנים, הטיפול במתחם מאפשר לעירייה לתת מענה נכון לתושבים. תכנון של מתחם עם מרכם עירוני מודרני ונכון.

למרות שישנם ערים מסויימות שאין להם עתודות קרקע (כמו : גבעתיים, רמת גן וכ'ו ) וביטול התמ"א סוגר בפניהם את האפשרות לגידול התושבים.

אז כרגע עדיין אין החלטה, ההחלטה צריכה להיכנס לתוקף במאי 2020 כמובן שיהיו הנחיות בנושא.

תוכניות שנמצאות בתחילתם כנראה יעצרו ותוכניות מתקדמות ימשיכו עד לסיומם.

ליעוץ בנושא ניתן לפנות אלינו.

ישראל רווח, עו"ד ונוטריון
לשירותכם : בטל : 03-6344400 ,053-8855056 , או  במייל : office@isr-law.co.il


 המידע הכלול במסמך זה הינו מידע כללי ותמציתי בלבד, אינו מחליף את הצורך בעיון מלא ומעמיק בנוסח המלא של ההחלטה והוראות החוק הרלוונטיות. הוא אינו מהווה חוות דעת משפטית או יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו.
Content

לפרטים נוספים, נא למלא את הטופס ונציגינו יחזרו אליכם.

דלג לתוכן