מינהל התכנון הודיע כי ימליץ לא להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38, וגרם לגל שמועות בשוק הנדל"ן 
האם הגיעה לסופה תמ"א 38 ? כמובן שמדובר על תמ"א 38/ 1 - שהיא שיפוץ בניין ישן לצורך חיזוקו. בתהליך זה הבניין לא נהרס , אלא משופץ ומחוזק כנגד רעידות אדמה וכנגד התקפת טילים על ישראל - זאות אומרת חיזוק של יסודות הבניין , הוספת חדרי ביטחון ( ממ"דים) לכל דירה ומיגון המבנה ושיפוץ כללי של המבנה שיכול לכלול הוספת מרפסת חניה או שטח נוסף.

כרגע המועצה הארצית עומד לפני קבלת החלטה עם לא להאריך את תוקף התוכנית.

אך למה השמועות על ביטול התוכנית- הועדה לתכנון ארצי ובמינהל התכנון שהם הגוף הממליץ למועצה שוקל שוב את התוכנית וכנראה שימליצו על ביטולהתוכנית מכמה סיבות : תמ"א 38 1 - חיזוק מבנים בעצם לא השיגה את המטרה שלה המבנים בפריפריה לא חוזקו שהם בחשיבות עליונה לטובתם נוצרה התמ"א רוב המבנים שחוזקו נמצאים במרכז. וזו לא מטרת התוכנית.

בנוסף ישנם טענות של מומחים בענף הבניה שחיזוק בניין קיים לא באמת מחזק את המבנה.

על זה נוסיף כי ראשי עיריות אינם בעד התוכנית לפי הבנתם התמ"א פוגעת במרכם העירוני בהמון מובנים, באזורי תמ"א ישנה פגיעה בתשתייות  האזור, מכיוון שהדירים שרוכשים דירה דרך התמ"א נפגעים הם בעצם קונים דירה חדשה באזור ישן שלא עומד בעומס התושבים. הן מבחינת תשתיות חניה בתי ספר גנים שטחי מסחר וכו.

עיריות מעוניינות לטפל במתחים גדולים ולא במגרשים קטנים, הטיפול במתחם מאפשר לעירייה לתת מענה נכון לתושבים. תכנון של מתחם עם מרכם עירוני מודרני ונכון.

למרות שישנם ערים מסויימות שאין להם עתודות קרקע (כמו : גבעתיים, רמת גן וכ'ו ) וביטול התמ"א סוגר בפניהם את האפשרות לגידול התושבים.

אז כרגע עדיין אין החלטה, ההחלטה צריכה להיכנס לתוקף במאי 2020 כמובן שיהיו הנחיות בנושא.

תוכניות שנמצאות בתחילתם כנראה יעצרו ותוכניות מתקדמות ימשיכו עד לסיומם.

עדכון חשוב 

אנחנו בסופה של תקופה, תמ"א 38 1 שאושרה ב -2005 סיימה את דרכה.

כמו שכתבנו כאן לפני מס' שבועות מנהל התכנון והבניה שוקל שלא להמליץ על חידוש תוקפה של התוכנית היום ניתן להכריז תמ"א 38 1 - כישלון.

התוכנית לא לא השיגה את יעודה ,חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה בפריפריה. התוכנית יצא אל הפועל לרוב רק באזורי ביקוש גבוהים והחטיא את מטרתה .

בעצם, קייומה של התוכנית ניתן לומר גרם אפילו נזקים בתכנון האורבני של העיר מפני שהתוכנית טיפלה נקודתי בהתחדשות של בניין בודד ולא בהסתכלות רחבה והתחדשות נכונה ברמת המתחם או השכונה תוך כדי התחשבות בצרכי הציבור ( גני ילדים, תשתיות וכ'ו). 

מנהל התיכנון יצא בפעילות של תוכניות כוללות שיאפשרו לרשויות הסתכלות רחבה  על התחדשות עירונית.

תומך ודוחף תוכניות פינוי בינוי שמקריסים מס' מבנים ברמה של מתחם או שכונה, הבניה החדשה צומחת לגובה דבר המאפשר להוסיף מבנים המשרתים את הציבור כמו גני ילדים בתי ספר וחידוש תשתיות בשטח החדש (מנהל התכנון לא יאפשר ללא).

לסיום, המינהל לא יאשר התחלת תהליך של חידוש עירוני במסגרת תוכנית תמ"א 38 1. מי שנמצא בתהליך מתגלגל ויש לו הסכם עם דיירים והמבנה עומד בתנאי הסף המנהל יאפשר לו להמשיך את התהליך.


ליעוץ בנושא ניתן לפנות אלינו.

ישראל רווח, עו"ד ונוטריון
לשירותכם : בטל : 03-6344400 ,053-8855056 , או  במייל : office@isr-law.co.il


 המידע הכלול במסמך זה הינו מידע כללי ותמציתי בלבד, אינו מחליף את הצורך בעיון מלא ומעמיק בנוסח המלא של ההחלטה והוראות החוק הרלוונטיות. הוא אינו מהווה חוות דעת משפטית או יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו.
Content

לפרטים נוספים, נא למלא את הטופס ונציגינו יחזרו אליכם.

דלג לתוכן