תמ״א 38

עומדים לחתום על תמ״א? הנה מה שרוב האנשים שוכחים לבדוק

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים, המוכרת לרובינו בשמה המקוצר, תמ"א 38, היא תוכנית ממשלתית שמטרתה שיפוץ מבנים ישנים באופן שיחזק אותם למקרים של רעידת אדמה קשה בישראל. מלבד הייעוד הראשוני, קבלנים רבים החלו להיכנס לתוך תחום התמ״א בהרחבת מבנים והתכנית הפכה לדרך פופולרית בה אנשים קונים דירות. בעידן בו בכל שבוע שומעים על שרלטן אחר שמבטיח הרים ולא מספק דירות. הנה הדברים הכי נפוצים שרוב האנשים שוכחים לבדוק ועלולים לעלות להם מאות אלפי שקלים 

1. חובה להבחין: מי היזם ומי הקבלן? 
הבדיקה הראשונית היא רקע של היזם. האם יש לו נסיון קודם בפרויקטים דומים או שמא זה הפרויקט הראשון שלו? האם מדובר באדם פרטי או חרה יזמית בעלת נסיון מוכח? שאלה נוספת שיש לשאול היא מי הקבלן אותו בחר היזם. יש לזכור כי מדובר בתוכנית ארוכת טווח, בה הקבלן הורס את הבניין הישן ובונה במקומו אחד חדש. האם יש לו נסיון בתחום זה? האם יש לו מוניטין של עמידה ביעדים? רבים דוהרים לחתום על עסקה הרבה לפני שהם בודקים את הדברים הבסיסייים האלו. אל תתנו למחיר לסנוור את זה, בדקו את הדברים עם עורך דין. 

2. האם לקבלן יש תעודות הצלחה על פרוייקטים קודמים?
מומלץ לבדוק עבודות קודמות אותן ביצע הקבלן, כולל תשאול הדיירים בבניין ובדיקת שביעות רצונם מקצב התקדמות העבודה, מהאיכות, השעות, עמידת בלוחו הזמנים ועוד. חשוב לזכור כי בכל הנוגע לתמ"א 38 מקבלים הקבלנים זכויות בנייה אולם אין להם זכות על הקרקע. נתון זה עלול להוות בעיה בכ הנוגע לבטחונות מול גורם המממן, לכן חשוב שתהיה לקבלן איתנות כלכלית. אחרי עשרות מקרים בעייתיים בשנים האחרונות, חשוב מאד לבדוק את ההיבט הזה כדי למנוע מצב שבו שאתם משלמים - אבל לא רואים לעולם את הדירה המיוחלת. אם הקבלן מתחיל לגמגם - זה סימן שכדאי לבדוק דבקים לעומק 

3. הגב הכלכלי: מי נותן ערבויות לפרוייקט?
לא פחות חשוב מאיתנות כלכלית הוא נושא הערבויות אותן מציע היזם. בשום אופן אל תוותרו על ערבות חוק מכר, שמבטיחה תשלום של היזם לבעל הדירה של שווי הדיה החדשה, במקרים בהם הופר החוזה מצד הקבלן, או שהופעל נגדו עיקול או מינוי כונס נכסים. כל הדברים האלו ניתנים לבדיקה, ורבים שלא בדקו את הדברים נכוו בסופו של דבר מקבלנים ופרוייקטים ללא כל ערבות. 

4. זכויות שמגיעות לכם ואסור לשכוח 
על היזם לממן תשלום שכר דירה חלופית לתקופת הבנייה. יש לוודא את היכולת של היזם לשלם לדיירים שכר דירה עד לתום העבודה, האם הוסכם גובה הפיצוי במקרה של הפרה וכדומה. כדי להבטיח את העמידה של היזם בהתחייבויותיו בהסכם, יכולים הדיירים לדרוש הקמת בטחונות פיננסיים ומשפטיים, למשל הוכחת האיתנות הכספית של היזם וכדומה. מומלץ לגייס לעזרתכם צוות מקצועי שיהיה מורכב מעורך דין, אדריכל ושמאי מקרקעין, כדי לבצע את הבדיקות הנדרשות ולהבין טוב יותר מה ניתן לבצע בבניין באספקט התמורה שלכם.

5. חובה לבדוק: מה אתם באמת אמורים לקבל בתום הבנייה?
טרם החתימה על הסכם תמ"א 38 חשוב להבין מה מובטח לכם שתקבלו בתום הבנייה. הדיירים מצידם נותנים ליזם זכויות בנייה, כולל תוספת יחידות מגורים שאותן ימכור היזם וירוויח מהן. אולם על הדיירים להבין מה מובטח להם, מעבר לחיזוק התשתיות כאמצעי בטיחות נגד רעידות אדמה. לרוב מבטיח היזם לדיירים מעלית חדשה שתותקן בבניין, תוספת של מרפסת שמש, הוספה של חניות, שיפוץ הגינה, חידוש החזית וכדומה. חשוב מאד לוודא כי כל התוספות יהיו רשומות בהסכם.

6. חוסכים על בעלי מקצוע ומשלמים על זה ביוקר 
תמ״א 38 היא עסק מורכב, שאתם הולכים להשקיע בו לא מעט שעות. העניין הוא שרוב האנשים מעדיפים להישען על שיחות סלון וקרובי משפחה שעלולים להטעות אותם. לעומת זאת, אנשים שמגייסים לעזרתם עורך דין מקצועי ובעל נסיון, עשויים אולי לשלם על השירות, אבל לחסוך מאות אלפי שקלים שעלולים לרדת לטימיון. עורך הדין יוודא עבורכם את המוניטין,  הנסיון והעבר של היזם ושל הקבלן, כולל אם הקבלן מחזיק ברשיון ממשרד התמ"ת, האם הוא רשום בהתאחדות הקבלנים, ומה הסיווג שלו לעבודה מסוג זה. הרי בסופו של דבר, אף אחד לא רוצה לסיים כמו המשפחות הרבות שנפגעו משרלטנים שהותירו אחריהם שובל של משפחות עם חובות וללא דירה. אתם לא רוצים להיות הסיפור העצוב מהטלוויזיה. 

ייעוץ לתמ״א זה יותר פשוט ממה שאתם חושבים 
וכאן אנחנו נכנסים לתמונה. נוודא עבורכם את לוח הזמנים המתוכנן לפרויקט, האם עובדי הקבלן מבוטחים בביטוחים המתאימים ומי הכתובת לפנות אליה בכל שאלה, בקשה או הבהרה.  חתימה על הסכם מול יזם או קבלן, או שניהם, ללא ייצוג משפטי שלכם הוא צעד חסר זהירות שעלול לסבך אתכם ולהציב בפניכם מכשולים רבים, שלא לדבר על עוגמת נפש, והיו דברים מעולם. עם הייצוג והליווי המשפטי הצמוד אנחנו יודעים להציע, אתם תמזערו סיכונים ותשמרו על רכושםותגנו על עצמכם מהפרות שונות של ההתחייבויות שחתומים עליהן היזם והקבלן. אשמח ליצור קשר עם כל אחד ואחת מכם, ולספק לכם את הייעוץ המקצועי והמקיף ביותר סביב כל סוגיית תמ״א. 
לשירותכם, עו״ד ישראל רווח
03-6344400
office@isr-law.co.il
Content

לפרטים נוספים, נא למלא את הטופס ונציגינו יחזרו אליכם.

דלג לתוכן