רבים מאתנו לא מרוצים מתנאי עבודתם ואפילו סובלים בעבודה . המחסום העיקרי בה לקום ולעזוב הוא , האם אני זכאי לפיצויי פיטורים ? אל אף שההתפטרתי מיוזמתי ולא פוטרתי על ידי המעסיק?
דבר ראשון אתם צריכים להכיר את הזכויות המגיעות לכם מיומכם הראשון בעבודה, ובמהלכה ועד ליומכם האחרון, הכירו את הזכויות שלכם במקרה של פיטורים, יציאה לפנסיה , מחלה, תאונת עבודה, או הטרדה מינית במקום העבודה, הכירו את זכויותיכם בנושא פנסיה, שכר, שכר מינימום, שעות נוספות קרנות הישתלמת  ועוד.
דבר שני, מי זכאי לקבל פיצויי פיטורים? עובד שעבד לפחות שנה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה והתפטר בגלל " הרעה בתנאי העבודה " הזכות לפיצויי פיטורים היא זכות בסיסית בישראל הקבועה בחוק פיצויי פיטורים תשכ"ג – 1963,  זהו כלל בסיסי, אך לכלל זה יש יוצא מהכלל : על פי חוק במקרים מסוימים דין העובד המתפטר יהיה כדין העובד המפוטר, וזה הראשון יהא זכאי לקבל פיצויי פיטורים על אף שעזב את מקום עבודתו מיוזמתו ולא "הועזב" ביוזמת המעביד.
חשוב להדגיש כי הזכאות לפיצויים מותנית בכך שהייתה הרעה מוחשית בתנאי העבודה, כלומר מדובר בשינוי משמעותי לרעה של תנאי העבודה ויחסי העבודה, ולא בשינוי שולי.
ישנם מס' מקרים נפוצים הנחשבים להרעה מוחשית בתנאי העבודה והם :  פגיעה במעמדו של העובד, התנכלות – יחס קשה, בלתי הולם או פוגעני מצד המעביד, הפחתה בשכר,  אי תשלום שכר במועד,  אי מימוש זכויות עובד כגון: ימי חופשה, תשלום דמי הבראה, הפרשה לפנסיה  וכדומה, פגיעה בתנאי ההעסקה, שינויים בהיקף העבודה, במקום העבודה או בזמני העבודה. לעיתים הנסיבות שהובילו להתפטרות היו קיימים מלכתחילה, אך עם הזמן החמירו והפכו לבלתי נסבלים .
עובד החש כי יש הרעה בתנאי עבודתו אליו לפנות למעסיקו ולדווח לו על תחושותיו. כלומר, על העובד להתריע בפני המעסיק על כך שהוא חש הרעה מסוימת בתנאי עבודתו, ולתת זמן למעסיק לתקן את המצב.
במידה שפניה זו לא משנה דבר, מומלץ לעובד לגשת לקבלת ייעוץ בדבר זכויותיו. הייעוץ יכול להיות אצל עורך דין המתמחה בדיני עבודה או  במסגרת ההסתדרות.
ישנם מקרים רבים בהם המעסיקים הינם גוף חזק וגדול בעלי כלים המאפשרים להם להילחם בעובד. ולכן רצוי שהעובד יקבל ייעוץ וליווי משפטי מקצועי מעורך דין מקצועי כי נטל ההוכחה הוא על העובד.
הפנייה לעורך דין על פי רוב תוליד פניה שלו למעסיק וניסיון לפתור את העניין בדרכים שונות. במידה וניסיונותיו של עורך הדין יעלו בתוהו, ההמשך הטבעי של התהליך הוא הגשת תביעה לבית הדין  לעבודה, שם יתבררו טענותיו של העובד שיידרש  להציג את טענותיו כשהם מגובות בהוכחות.

לסיכום, חשוב לדעת, כי בנסיבות מסוימות גם עובד שהתפטר מיוזמתו זכאי לקבל פיצויי פיטורים. המקרים הרלוונטיים מצויים בחוק ובפסיקה, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ, אשר יסייע לו למצות את זכויותיו.
המידע הכלול במסמך זה הינו מידע כללי ותמציתי בלבד, אינו מחליף את הצורך בעיון מלא ומעמיק בנוסח המלא של ההחלטה והוראות החוק הרלוונטיות. הוא אינו מהווה חוות דעת משפטית או יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו.
לכן עם אתם צריכים להתייעץ פנו אלי 
ישראל רווח עורכי דין
טלפון : 03-6344400
או במייל : office@isr-law.co.il
 
Content

לפרטים נוספים, נא למלא את הטופס ונציגינו יחזרו אליכם.

דלג לתוכן